Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Iwaniska na rok 2005.

Wersja do druku

Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Iwaniska na rok 2005

  

         Rada Gminy w Iwaniskach zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. 2002 r. Nr 147, poz. 1231, Nr 167, poz. 1372 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, uznaje za konieczne podjęcie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych zmierzających do zmniejszenia rozmiarów tych, które aktualnie występują oraz zwiększenia zasobów niezbędnych do pokonywania już istniejących problemów.

Działania związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych obejmują następujące zadania:

 

  1. Zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu, która realizowana będzie poprzez:

 

1)     Dofinansowanie Punktu Pomocy dla osób uzależnionych od alkoholu i członków ich rodzin, w tym opłacanie kosztów powołania lekarza i psychologa orzekających w przedmiocie uzależnienia od alkoholu.

2)     Doposażenie w/w Punktu w materiały niezbędne do prowadzenia terapii i profilaktyki uzależnień.

3)     Finansowanie szkoleń i kursów specjalistycznych w zakresie psychoterapii uzależnień i współuzależnień.

 

  1. Udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie, realizowane będzie poprzez:

 

1)     Zwiększanie skuteczności interwencji prawno – administracyjnej wobec przemocy w rodzinie.

2)     Podejmowanie interwencji w sprawach przemocy domowej z uwzględnieniem procedury „Niebieskiej Karty”.

a)     udzielanie pomocy psychologicznej i prawnej ofiarom przemocy w rodzinie,

b)     udzielanie pomocy psychologicznej i prawnej dorosłym członkom rodziny z problemem alkoholowym.

3)     Udzielanie pomocy psychologicznej i socjoterapeutycznej dzieciom i młodzieży z rodzin z problemem alkoholowym:

a)     tworzenie i finansowanie działalności świetlic i klubów środowiskowych profilaktyczno – wychowawczych,

b)     finansowanie prowadzenia zajęć i programów socjoterapeutycznych dla osób korzystających ze świetlic środowiskowych,

c)      dofinansowanie kolonii i obozów socjoterapeutycznych dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym,

d)     finansowanie szkoleń z zakresu rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania zjawisku przemocy w rodzinie oraz szkoleń i kursów specjalistycznych w zakresie pracy z dziećmi i młodzieżą z rodzin z problemem alkoholowym a także rozwijania umiejętności prowadzenia zajęć socjoterapeutycznych.

 

3.     Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, obejmującej:

 

1)     Organizowanie i finansowanie programów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży, prowadzonych na terenie szkół i innych placówek oświatowych.

2)     Finansowanie zakupu materiałów informacyjno – edukacyjnych dotyczących uzależnień, dla szkół, świetlic środowiskowych, służby zdrowia.

3)     Wyposażenie biblioteki gminnej w literaturę fachową dotyczącą problemów alkoholizmu i narkomanii.

4)     Organizowanie i dofinansowanie imprez sportowych i kulturalnych, festynów, mających wyraźne odniesienie profilaktyczne.

5)     Prowadzenie w szkołach sondaży i ankiet dotyczących problemów uzależnień od substancji psychoaktywnych.

6)     Prowadzenie na lekcjach wychowawczych pogadanek dotyczących problemów uzależnień.

7)     Wspieranie działań promujących trzeźwy i bezpieczny sposób spędzania czasu przez dzieci i młodzież – rozwój organizowanych zajęć pozalekcyjnych w świetlicach, klubach, placówkach oświatowych (w tym dożywianie dzieci biorących udział w tych zajęciach).

8)     Wspieranie alternatywnych form spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież poprzez finansowanie sportowych zajęć pozalekcyjnych, w szczególności placówkach oświatowych, oraz rozwoju funkcjonowania bazy.

9)     Wspieranie i finansowanie programów i przedsięwzięć profilaktycznych opracowanych i realizowanych przez młodzież, skierowanych do grup rówieśniczych.

10)           Wspieranie i finansowanie inicjatyw środowiskowych w zakresie promocji zdrowego i trzeźwego życia.

11)           Podejmowanie i finansowanie działań o charakterze oświatowo – edukacyjnych, przeznaczonych dla rodziców, których celem jest wspieranie abstynencji dziecka i przygotowanie go do świadomych i odpowiedzialnych decyzji związanych z używaniem substancji uzależniających.

12)           Organizowanie i finansowanie różnego rodzaju konkursów plastycznych, widowisk słowno – muzycznych o tematyce przeciwalkoholowej, przygotowanych przez nauczycieli i uczniów.

13)           Organizowanie i finansowanie profesjonalnych spektakli teatralnych o charakterze profilaktycznym.

14)           Finansowanie szkoleń i kursów specjalistycznych w zakresie profilaktyki uzależnień, przygotowujących do pracy z dziećmi i młodzieżą.

15)           Prowadzenie lokalnych kampanii edukacyjnych związanych z profilaktyką uzależnień oraz współudział w ogólnopolskich kampaniach medialnych dotyczących tej problematyki.

16)           Zakup materiałów biurowych i środków czystości na potrzeby Punktu Pomocy dla osób uzależnionych od alkoholu i członków ich rodzin oraz na potrzeby GKRPA.

17)           Zakup materiałów edukacyjnych, literatury, broszur, czasopism, plakatów, ulotek itp. na potrzeby związane z profilaktyką uzależnień.

 

4.    Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych, w szczególności poprzez:

 

1)     Współpraca z organizacjami pozarządowymi w obszarze profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień.

2)     Wspomaganie działalności stowarzyszeń oraz organizacji młodzieżowych promujących zdrowy tryb życia i abstynencję, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji harcerskich.

3)     Wspieranie uczniowskich klubów sportowych i organizacji sportowych.

4)     Dofinansowanie realizowanego przez Powiatową Komendę Policji w Opatowie „Programu oddziaływań profilaktycznych wobec osób zatrzymanych w Izbie Wytrzeźwień”.

5)     Współpraca z posterunkiem Policji w Iwaniskach w realizacji programu „Bezpieczny Powiat – Bezpieczna Gmina”.

 

5.     Podejmowanie interwencji w związku z naruszaniem przepisów określonych w art. 131 i 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego, które realizowane będą w szczególności poprzez:

 

1)     Przeprowadzanie kampanii informacyjnej wśród prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych.

2)     Zorganizowanie i sfinansowanie szkolenia dla sprzedawców napojów alkoholowych.

3)     Zbieranie opinii społecznej w zakresie przestrzegania przez prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych, zakazu reklamy i promocji napojów alkoholowych oraz sprzedaży ich osobom znajdujący się w stanie nietrzeźwym, osobom do lat 18-tu, sprzedaży na kredyt i pod zastaw.

4)     Podejmowanie przez GKRPA we współpracy z Policją działalności kontrolnej i interwencyjnej w stosunku do przedsiębiorców handlujących napojami alkoholowymi.

  

6.    Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Iwaniskach zwana dalej komisją, realizuje zadania w szczególności w zakresie:

 

1)     Przygotowania projektu gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w Gminie Iwaniska.

2)     Inicjowania działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych, stanowiących zadania własne gmin, w oparciu o ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

3)     Podejmowania czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego.

4)     Składanie wniosków o wszczęcie postępowania o zastosowaniu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego.

5)     Kierowanie osób nadużywających na badanie w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego.

6)     Wydanie opinii dotyczących wniosków na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych co do zgodności ich z uchwałami Rady Gminy.

7)     Współpraca z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w

Statystyki bieżącej stronyWyświetleń: 2309

Wprowadził(a) do systemu: Ireneusz Ciepiela, data: 2005-03-15 14:56:09
Opublikował(a): Ireneusz Ciepiela, data publikacji: 2005-03-15 15:00:19
Ostatnia zmiana: Ireneusz Ciepiela, data: 2007-06-01 10:58:06
Rejestr zmian bieżącej strony
Archiwalne wersje tej strony